Co wolno
Podczas imprezy masowej funkcjonuje podział na jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo na terenie imprezy masowej. Każda z jednostek musi być odrębnie oznaczona odpowiednimi identyfiksatorami
Stewarding – służba informacyjna
Stewardami są osoby w jaskrawych kamizelkach, które jako pierwsze powinny pojawić się przy osobie wymagającej udzielenia nagłej pomocy medycznej. Tak mówi ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych [1]. Jest to osoba wyszkolona i certyfikowana, w widocznym uniformie, godnie reprezentująca klub albo zleceniodawcę, której zadaniem jest obserwacja widowni zgromadzonej na stadionie piłkarskim albo zawodach pod kątem przestrzegania regulaminu danego obiektu.
Ich zadaniem jest informowanie uczestników imprezy o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na stadionie, wskazywanie drogi do punktów medycznych, gastronomicznych i sanitarnych, czy pilnowanie, aby fani piłki nożnej, gali sportowej, czy innego eventu nie wchodzili na boisko, ring czy estradę.
Uprawnienia
- Kontrola Twojego prawa do uczestniczenia w imprezie np. sprawdzanie biletów, sprawdzanie obowiązujących umów braku alkoholu, czy środków odużających – jeżeli kontrola wypadnie negatywnie to mają obowiązek „wezwania do opuszczenia imprezy masowej”. Zlekceważene może się to skończyć grzywną w przedziale 2.000zł do 5 000zł (rozdz. 9 art. 54)
- Legitymowanie – sprawdzanie dowodów tożsamości aby potwierdzić czy Ty to Ty. Możesz też spodziewać się pytań o wasze dane w celu weryfikacji informacji znajdujących się w dokumentach.
- Sprawdzanie bagażu – wyjaśniliśmy na naszym blogu uprawnienia funkcjonariusza ochrony a na naszej stronie facebookowej co chwilę przypominamy o Twoich uprawnieniach i ograniczeniach związanych z tą kwestią. Zarówno służba informacyjna jak i porządkowa ma prawo Cię sprawdzić (rozdz. 4 art. 20 ust. 4), oczywiście, tylko w sytuacji gdy zachodzi podejrzenie, że wnosisz na teren imprezy jakąś substancje zakazaną (broń, alkohol, narkotyki, przedmioty niebezpieczne, itp.).
- Wydawanie poleceń osobom które zakłócają porządek albo zachowują się niezgodnie z regulaminem imprezy masowej
- Gdy osoby nie zastosują się do poleceń jest wspominana procedura wezwanie do opuszczenia terenu imprezy ochrona ma prawo do użycia siły fizycznej – ten element jest zachowany tylko dla służby porządkowej i to tylko w momencie gdy stanowimy zagrożenie dla dóbr powierzonych ochronie albo dopuszczamy się czynów zabronionych. Służba porządkowa ma prawo użyć
- siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających
- kajdanek
- miotaczy gazów
Tuż po zatrzymaniu, taka osoba musi od razu zostać przekazana policji.
Procedura przeszukania bagażu
Ochroniarz powinien przedstawić się i okazać swój identyfikator tak abyś mógł odczytać dane które znajdują się na identyfikatorze.
Ochroniarz podać podstawę prawną zgodnie z art. 20 ust. 1 pkt. 3 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.
Powinieneś zostać poproszony o dobrowolne pokazanie zawartość.
Jeżeli odmówisz, możesz zostać wezwany do opuszczenia terenu imprezy a gdy będziesz oponować możesz zostać zwyczajnie usunięty z terenu imprezy siłą i skończyć z grzywną wysokości do 2 tys. zł.
Jeżeli zostanie dokonane przeszukanie i znajdą coś, czego tam nie powinno być zostajesz zgodnie z przepisami zatrzymany przez ochronę i przekazani policji.
Jakie kary
W najlepszym wypadku (alkohol) grzywna 2 tys. zł a w gorszym (broń, materiały niebezpieczne itp.) grzywna nie mniejszej niż 180 stawek dziennych, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (rozdz. 9) Czyli czasami jednak warto wyjść po dobroci jeżeli masz coś przemyconego.